Vishay/Dale RN55C2871FB14
RN55C2871FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2871FB14
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2871FB14.pdf
Availability of RN55C2871FB14
QUANTITY
RN55C2871FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2871FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2871FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2871FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2871FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2871FB14 Details Description
Related parts for RN55C2871FB14
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 YLW 70' datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 10POS 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 60POS datasheet.pdf