Vishay/Dale RN55C2981BB14
RN55C2981BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2981BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2981BB14.pdf
Availability of RN55C2981BB14
QUANTITY
RN55C2981BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2981BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2981BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2981BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2981BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2981BB14 Details Description
Related parts for RN55C2981BB14
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16DIP datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND 8MM YEL/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
VIRTEX-6 HXT FPGA ML631 EVAL KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FEP TEFWIRE BR 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
TOOL TERM FIX MRF18 1.13MM OD datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf