Vishay/Dale RN55C3161FRE6
RN55C3161FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3161FRE6
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3161FRE6.pdf
Availability of RN55C3161FRE6
QUANTITY
RN55C3161FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3161FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3161FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3161FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3161FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3161FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3161FRE6
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER LINE 250VAC 1.0A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO252-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
04 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 145 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf