Vishay/Dale RN55C3401BRSL
RN55C3401BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3401BRSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3401BRSL.pdf
Availability of RN55C3401BRSL
QUANTITY
RN55C3401BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3401BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3401BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3401BRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3401BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3401BRSL Details Description
Related parts for RN55C3401BRSL
IC CLK BUFFER 2:4 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC PWM DRIVER FOR CD datasheet.pdf
1739 144 1739144 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 0606 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
HDM 5EAPR080F130F G datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A PS-4PIN datasheet.pdf