Vishay/Dale RN55C3482BBSL
RN55C3482BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3482BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3482BBSL.pdf
Availability of RN55C3482BBSL
QUANTITY
RN55C3482BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3482BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3482BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3482BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3482BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3482BBSL Details Description
Related parts for RN55C3482BBSL
KIT NANO-CLIP 6 CLIPS RED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.6A 34 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
KIT ACC PROPELLER PROTO BOARD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
KIT STARTER GIANT GECKO datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.7V CMOS SSOP3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE FS SW 80V 100MA SOD523 datasheet.pdf