Vishay/Dale RN55C3572BRE6
RN55C3572BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3572BRE6
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3572BRE6.pdf
Availability of RN55C3572BRE6
QUANTITY
RN55C3572BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3572BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3572BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3572BRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3572BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3572BRE6 Details Description
Related parts for RN55C3572BRE6
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
CONN FFC TOP 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
SINGLE GANG JUNC BOX 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT BLACK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 50A DO203AB datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf