Vishay/Dale RN55C3702DRE6
RN55C3702DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3702DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3702DRE6.pdf
Availability of RN55C3702DRE6
QUANTITY
RN55C3702DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3702DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3702DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3702DRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3702DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3702DRE6 Details Description
Related parts for RN55C3702DRE6
IC DIGTAL AUD INTRFC RCVR 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 7' REVERSED datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf