Vishay/Dale RN55C3920DRSL
RN55C3920DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3920DRSL
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3920DRSL.pdf
Availability of RN55C3920DRSL
QUANTITY
RN55C3920DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3920DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3920DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3920DRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3920DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3920DRSL Details Description
Related parts for RN55C3920DRSL
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 28X6" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
COVER BTS 26 KIT datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf