Vishay/Dale RN55C3920FR36
RN55C3920FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3920FR36
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3920FR36.pdf
Availability of RN55C3920FR36
QUANTITY
RN55C3920FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3920FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3920FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3920FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3920FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3920FR36 Details Description
Related parts for RN55C3920FR36
FUSE BOARD MOUNT 250MA 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL datasheet.pdf