Vishay/Dale RN55C4222DBSL
RN55C4222DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4222DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4222DBSL.pdf
Availability of RN55C4222DBSL
QUANTITY
RN55C4222DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4222DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4222DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4222DBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4222DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4222DBSL Details Description
Related parts for RN55C4222DBSL
SWITCH THUMBWHEEL BCD BLK datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.276" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3PS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
SURGE ARRESTER 1CHANNEL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO204AL datasheet.pdf