Vishay/Dale RN55C4371BBSL
RN55C4371BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4371BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4371BBSL.pdf
Availability of RN55C4371BBSL
QUANTITY
RN55C4371BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4371BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4371BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4371BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4371BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4371BBSL Details Description
Related parts for RN55C4371BBSL
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
JACK TEST HORZ PC SNAP-IN GREEN datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (J-685-38X) datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 70MA 1206 datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6 + 21. datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf