Vishay/Dale RN55C4371CBSL
RN55C4371CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4371CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.37K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4371CBSL.pdf
Availability of RN55C4371CBSL
QUANTITY
RN55C4371CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4371CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4371CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.37k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4371CBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4371CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4371CBSL Details Description
Related parts for RN55C4371CBSL
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 110PS .050" SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.5A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND NICHIA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 130M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
M801 12C MIXED SKT RECP THRD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf