Vishay/Dale RN55C4703BRSL
RN55C4703BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4703BRSL
Brief Description
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4703BRSL.pdf
Availability of RN55C4703BRSL
QUANTITY
RN55C4703BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4703BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4703BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4703BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4703BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4703BRSL Details Description
Related parts for RN55C4703BRSL
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf