Vishay/Dale RN55C47R5FR36
RN55C47R5FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C47R5FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C47R5FR36.pdf
Availability of RN55C47R5FR36
QUANTITY
RN55C47R5FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C47R5FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C47R5FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C47R5FR36
Related LinksRN55C4, RN55C47R5FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C47R5FR36 Details Description
Related parts for RN55C47R5FR36
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2A 112 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf