Vishay/Dale RNC55J2052DSBSL
RNC55J2052DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2052DSBSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2052DSBSL.pdf
Availability of RNC55J2052DSBSL
QUANTITY
RNC55J2052DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2052DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2052DSBSL
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2052DSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2052DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2052DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2052DSBSL
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 675V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO262 datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf