Vishay/Dale RN55C4813BRSL
RN55C4813BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4813BRSL
Brief Description
RES 481K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4813BRSL.pdf
Availability of RN55C4813BRSL
QUANTITY
RN55C4813BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4813BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4813BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)481k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4813BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4813BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4813BRSL Details Description
Related parts for RN55C4813BRSL
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf