Vishay/Dale RN55C4873BRSL
RN55C4873BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4873BRSL
Brief Description
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4873BRSL.pdf
Availability of RN55C4873BRSL
QUANTITY
RN55C4873BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4873BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4873BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4873BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4873BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4873BRSL Details Description
Related parts for RN55C4873BRSL
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 225W datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
K8300E TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 2.95"W datasheet.pdf
SCR 1400V 3200A K-PUK datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf