Vishay/Dale RN55C49R9BRSL
RN55C49R9BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C49R9BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C49R9BRSL.pdf
Availability of RN55C49R9BRSL
QUANTITY
RN55C49R9BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C49R9BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C49R9BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C49R9BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C49R9BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C49R9BRSL Details Description
Related parts for RN55C49R9BRSL
IC 8BIT 5US QUAD DAC P/O 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf