Vishay/Dale RN55C49R9BRSL
RN55C49R9BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C49R9BRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C49R9BRSL.pdf
Availability of RN55C49R9BRSL
QUANTITY
RN55C49R9BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C49R9BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C49R9BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C49R9BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C49R9BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C49R9BRSL Details Description
Related parts for RN55C49R9BRSL
RES SMD 243 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
REAR COVER CIRCUIT BRKR 2POLE datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 450V X7T 0805 datasheet.pdf
SNAP FIT IEC FUSED INLET datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 24PORT 324BGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 200MA 900 MOHM datasheet.pdf