Vishay/Dale RN55C5360DRSL
RN55C5360DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5360DRSL
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5360DRSL.pdf
Availability of RN55C5360DRSL
QUANTITY
RN55C5360DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5360DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5360DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5360DRSL
Related LinksRN55C5, RN55C5360DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5360DRSL Details Description
Related parts for RN55C5360DRSL
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/SSFX- datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
22000UF 6,3V 25,4X30 datasheet.pdf