Vishay/Dale RN55C5491FRSL
RN55C5491FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5491FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5491FRSL.pdf
Availability of RN55C5491FRSL
QUANTITY
RN55C5491FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5491FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5491FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5491FRSL
Related LinksRN55C5, RN55C5491FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5491FRSL Details Description
Related parts for RN55C5491FRSL
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSIA STEEL 100MV OUT datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL6439 datasheet.pdf
CONN SAVER M-F HD 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4MM datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-400BR 0-5V DIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf