Vishay/Dale RN55C6701FB14
RN55C6701FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6701FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6701FB14.pdf
Availability of RN55C6701FB14
QUANTITY
RN55C6701FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6701FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6701FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6701FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6701FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6701FB14 Details Description
Related parts for RN55C6701FB14
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf