Vishay/Dale RN55C6901BRE6
RN55C6901BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6901BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6901BRE6.pdf
Availability of RN55C6901BRE6
QUANTITY
RN55C6901BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6901BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6901BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6901BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6901BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6901BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6901BRE6
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.41K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1MM T/H datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X49 POS BK datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA B/T datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf