Vishay/Dale RN55C69R8BRSL
RN55C69R8BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C69R8BRSL
Brief Description
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C69R8BRSL.pdf
Availability of RN55C69R8BRSL
QUANTITY
RN55C69R8BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C69R8BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C69R8BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C69R8BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C69R8BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C69R8BRSL Details Description
Related parts for RN55C69R8BRSL
MOSFET N-CH 55V 89A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf