Vishay/Dale RN55C69R8FRE6
RN55C69R8FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C69R8FRE6
Brief Description
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C69R8FRE6.pdf
Availability of RN55C69R8FRE6
QUANTITY
RN55C69R8FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C69R8FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C69R8FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C69R8FRE6
Related LinksRN55C6, RN55C69R8FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C69R8FRE6 Details Description
Related parts for RN55C69R8FRE6
DIAC 27-37V 2A DO35 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf