Vishay/Dale RN55C7231BBSL
RN55C7231BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7231BBSL
Brief Description
RES 7.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7231BBSL.pdf
Availability of RN55C7231BBSL
QUANTITY
RN55C7231BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7231BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7231BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7231BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7231BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7231BBSL Details Description
Related parts for RN55C7231BBSL
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CHAN SRL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 36HSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf