Vishay/Dale RN55C7323FRSL
RN55C7323FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7323FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7323FRSL.pdf
Availability of RN55C7323FRSL
QUANTITY
RN55C7323FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7323FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7323FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7323FRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7323FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7323FRSL Details Description
Related parts for RN55C7323FRSL
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 0502 datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 2A M5 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.4A 504 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.25K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf