Vishay/Dale RWR80S63R4FSB12
RWR80S63R4FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S63R4FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S63R4FSB12.pdf
Availability of RWR80S63R4FSB12
QUANTITY
RWR80S63R4FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S63R4FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S63R4FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S63R4FSB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S63R4FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S63R4FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S63R4FSB12
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 63 I/O 81UCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf