Vishay/Dale RN55C7323FRSL
RN55C7323FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7323FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7323FRSL.pdf
Availability of RN55C7323FRSL
QUANTITY
RN55C7323FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7323FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7323FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7323FRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7323FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7323FRSL Details Description
Related parts for RN55C7323FRSL
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 3.59"L X 10.24"W datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
INDENTER datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf