Vishay/Dale RN55C8001FRE6
RN55C8001FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8001FRE6
Brief Description
RES 8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8001FRE6.pdf
Availability of RN55C8001FRE6
QUANTITY
RN55C8001FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8001FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8001FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8001FRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8001FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8001FRE6 Details Description
Related parts for RN55C8001FRE6
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X06P datasheet.pdf
T8395A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 12.8VC SOD962 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 560MA 1.14 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf