Vishay/Dale RN55C80R6FRE6
RN55C80R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C80R6FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C80R6FRE6.pdf
Availability of RN55C80R6FRE6
QUANTITY
RN55C80R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C80R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C80R6FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C80R6FRE6
Related LinksRN55C8, RN55C80R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C80R6FRE6 Details Description
Related parts for RN55C80R6FRE6
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% RAD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC TMOS DRIVER AUTO HISIDE 8SOIC datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FILTER COMM MODE 80 OHM USB SMD datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf