Vishay/Dale RN55C8252FR36
RN55C8252FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8252FR36
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8252FR36.pdf
Availability of RN55C8252FR36
QUANTITY
RN55C8252FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8252FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C8252FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8252FR36
Related LinksRN55C8, RN55C8252FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8252FR36 Details Description
Related parts for RN55C8252FR36
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM34S/AE34M/HDM34S datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 40A datasheet.pdf