Vishay/Dale RN55C8350DRSL
RN55C8350DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8350DRSL
Brief Description
RES 835 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8350DRSL.pdf
Availability of RN55C8350DRSL
QUANTITY
RN55C8350DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8350DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8350DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8350DRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8350DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8350DRSL Details Description
Related parts for RN55C8350DRSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
RES 48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
SIDAC 220-250V 1A DO15 datasheet.pdf