Vishay/Dale RN55C8450FRSL
RN55C8450FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8450FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8450FRSL.pdf
Availability of RN55C8450FRSL
QUANTITY
RN55C8450FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8450FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8450FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8450FRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8450FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8450FRSL Details Description
Related parts for RN55C8450FRSL
IC DECADE COUNTR W/DECODE 16 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 8P UNSEALD 24V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CONN RECPT 140POS SMD GOLD datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf