Vishay/Dale RN55C8560DB14
RN55C8560DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8560DB14
Brief Description
RES 856 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8560DB14.pdf
Availability of RN55C8560DB14
QUANTITY
RN55C8560DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8560DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C8560DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)856
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8560DB14
Related LinksRN55C8, RN55C8560DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8560DB14 Details Description
Related parts for RN55C8560DB14
RES 6.81M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 55A 480VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf