Vishay/Dale RN55C8661DRSL
RN55C8661DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8661DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8661DRSL.pdf
Availability of RN55C8661DRSL
QUANTITY
RN55C8661DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8661DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8661DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8661DRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8661DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8661DRSL Details Description
Related parts for RN55C8661DRSL
PHOTODIODE IR 960NM SIDE LOOK datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
STUFFER 64 POS MI-1 & PRESSES datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 71MA 8.89 OHM TH datasheet.pdf