Vishay/Dale RN55C8662BRSL
RN55C8662BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8662BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8662BRSL.pdf
Availability of RN55C8662BRSL
QUANTITY
RN55C8662BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8662BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8662BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8662BRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8662BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8662BRSL Details Description
Related parts for RN55C8662BRSL
RES 1.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 9POS R/A datasheet.pdf
TRANSF CURRENT ANSI METERING datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CABLE PIN datasheet.pdf
CERTI-CRIMP II SAHT ASSY datasheet.pdf
SACC-DSI-M12MS-12P-M16XL/0 5 datasheet.pdf
SSD M.2 2242 P100 32GB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf