Vishay/Dale RN55C8762BRE6
RN55C8762BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8762BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8762BRE6.pdf
Availability of RN55C8762BRE6
QUANTITY
RN55C8762BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8762BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8762BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)87.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8762BRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8762BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8762BRE6 Details Description
Related parts for RN55C8762BRE6
SWITCH ASSY DUAL 4P INTERLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 15A TO220AB datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.5A SOT23 datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 482NH N27 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP XB-D WHITE SMD datasheet.pdf
3 V LVDS Quad CMOS Differential Line Receiver IC datasheet.pdf