Vishay/Dale RN55C8762CB14
RN55C8762CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8762CB14
Brief Description
RES 87.6K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8762CB14.pdf
Availability of RN55C8762CB14
QUANTITY
RN55C8762CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8762CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C8762CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8762CB14
Related LinksRN55C8, RN55C8762CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8762CB14 Details Description
Related parts for RN55C8762CB14
CAP FILM 330PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN SOCKET STRAIGHT 4POS SEALED datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 2M1 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 850MA 170 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MODULE SHIELD MINI THRU datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 5V datasheet.pdf