Vishay/Dale RN55C8872FB14
RN55C8872FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8872FB14
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8872FB14.pdf
Availability of RN55C8872FB14
QUANTITY
RN55C8872FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8872FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C8872FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8872FB14
Related LinksRN55C8, RN55C8872FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8872FB14 Details Description
Related parts for RN55C8872FB14
IC 3-8 DECODE/DEMUX HS 16-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf