Vishay/Dale RN55C9090BB14
RN55C9090BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9090BB14
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9090BB14.pdf
Availability of RN55C9090BB14
QUANTITY
RN55C9090BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9090BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9090BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9090BB14
Related LinksRN55C9, RN55C9090BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9090BB14 Details Description
Related parts for RN55C9090BB14
TRIMMER 500 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET TORX 8PC datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.3MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 6A TO-247 datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 4DSBGA datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 21 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf