Vishay/Dale RN55C9091CB14
RN55C9091CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9091CB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9091CB14.pdf
Availability of RN55C9091CB14
QUANTITY
RN55C9091CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9091CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9091CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9091CB14
Related LinksRN55C9, RN55C9091CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9091CB14 Details Description
Related parts for RN55C9091CB14
RES SMD 1.8K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC 4-16 LINE DECOD/DEMUX 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
12 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KPT 30C 29#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf
PB514012 datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P PLUG AN LC datasheet.pdf
5 V, [15 kV ESD Protected Half-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf