Vishay/Dale RN55C9092FB14
RN55C9092FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9092FB14
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9092FB14.pdf
Availability of RN55C9092FB14
QUANTITY
RN55C9092FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9092FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9092FB14
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9092FB14
Related LinksRN55C9, RN55C9092FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9092FB14 Details Description
Related parts for RN55C9092FB14
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 3LVL.400 32POS datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
HEATSHRINK YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
LED ASSY 5MM VERTICAL datasheet.pdf