Vishay/Dale RN55C9421BRSL
RN55C9421BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9421BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9421BRSL.pdf
Availability of RN55C9421BRSL
QUANTITY
RN55C9421BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9421BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9421BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9421BRSL
Related LinksRN55C9, RN55C9421BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9421BRSL Details Description
Related parts for RN55C9421BRSL
IC VREF SERIES/SHUNT 10V TO39 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 15PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf