Vishay/Dale RN55C9760BRSL
RN55C9760BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9760BRSL
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9760BRSL.pdf
Availability of RN55C9760BRSL
QUANTITY
RN55C9760BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9760BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9760BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9760BRSL
Related LinksRN55C9, RN55C9760BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9760BRSL Details Description
Related parts for RN55C9760BRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf
7 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 182POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP SZHV10/16 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf