Stackpole Electronics Inc. RSF12GB7K50
RSF12GB7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB7K50
Brief Description
RES MO 1/2W 7.5K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB7K50.pdf
Availability of RSF12GB7K50
QUANTITY
RSF12GB7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB7K50
Internal Part NumberEIS-RSF12GB7K50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB7K50
Related LinksRSF12, RSF12GB7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB7K50 Details Description
Related parts for RSF12GB7K50
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 20-22AWG .250 datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF SC70-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf