Nichicon UPT2P271MHD6
UPT2P271MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P271MHD6
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P271MHD6.pdf
Availability of UPT2P271MHD6
QUANTITY
UPT2P271MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P271MHD6
Internal Part NumberEIS-UPT2P271MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P271MHD6
Related LinksUPT2P2, UPT2P271MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P271MHD6 Details Description
Related parts for UPT2P271MHD6
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf