Vishay/Dale RN55C9760DRE6
RN55C9760DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9760DRE6
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9760DRE6.pdf
Availability of RN55C9760DRE6
QUANTITY
RN55C9760DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9760DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9760DRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9760DRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9760DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9760DRE6 Details Description
Related parts for RN55C9760DRE6
CASE PLSTC BLACK 24.13"L X 16"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT FH 40POS .050 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/6/270FH1.5SB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf