Vishay/Dale RN55C9761DBSL
RN55C9761DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9761DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9761DBSL.pdf
Availability of RN55C9761DBSL
QUANTITY
RN55C9761DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9761DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9761DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9761DBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9761DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9761DBSL Details Description
Related parts for RN55C9761DBSL
IC OPAMP JFET 1.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SYNC BATTERY CHARGER 28VQFN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 105M PAR/SRL 64-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH SER 8MB 50MHZ SPI 8TDFN datasheet.pdf