Vishay/Dale RN55D1004FRE6
RN55D1004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1004FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1004FRE6.pdf
Availability of RN55D1004FRE6
QUANTITY
RN55D1004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1004FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1004FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1004FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1004FRE6
SCR CC 2SCR 800V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS 5MM datasheet.pdf
CBL RIBN 11COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 256 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf